Během světového Dne vody se veřejnosti otevřou přehrady

Publikováno uživatelem

Světový Den vody oslaví moravskoslezští vodohospodáři tradičně Dnem otevřených dveří na vodních dílech Slezská Harta, Morávka, Žermanice a na vodohospodářském dispečinku a vodohospodářských laboratořích Povodí Odry v Ostravě na ulici Varenská č. 49.

Široká veřejnost může nahlédnout do běžně nepřístupných prostor přehrad, podívat se na vodohospodářský dispečink a seznámit se s jeho úkoly. Pro děti jsou připraveny drobné dárečky. Na vodních dílech Šance, Kružberk a na rybném hospodářství Žermanice probíhají stavební práce z tohoto důvodu nebudou tyto vodní díla v letošním roce zpřístupněna.

Vodní dílo Morávka

Celková doba prohlídky je přibližně 50 minut. Zahájení prohlídky probíhá každou půlhodinu na koruně hráze.

Obsah prohlídky:

 1. Výklad na koruně hráze
 2. Náhled do injekční štoly s návratem zpět
 3. Sestup pod hráz schodištěm ke strojovně
 4. Náhled do odvodňovací štoly
 5. Prohlídka strojovny pod hrází
 6. Přesun k bráně pod hrází a ukončení

Parkování – odstavení vozidel na odstavném parkovišti Lipové (u památníku) před zákazovými značkami a pěší přístup po silnici na hráz.

Vodní dílo Žermanice

Vstup do hráze je pouze z koruny hráze (na hrázi bude značení), vstup přes rybné hospodářství je z důvodu rekonstrukce uzavřený. Celková délka jedné prohlídky i s výkladem je max. 30 min. Začátek prohlídky je u strojovny vodního díla a probíhá každou půlhodinu.

Parkování Na pravé straně hráze je možné použít parkoviště (provozuje jiný subjekt).

Vodní dílo Slezská Harta

Délka jedné prohlídky je přibližně 1 hodina

Obsah prohlídky:

 1. Příjezd na parkoviště, v případě většího množství návštěvníků je umožněno parkování v areálu provozního střediska a na komunikaci vedoucí k přístavišti. Směrování vozidel návštěvníků na jednotlivá parkovací místa řídí pracovník VD.
 2. Z parkoviště přesun po koruně hráze do odběrného objektu
 3. Z odběrného objektu okolo skluzu po schodišti do elektrárny
 4. Z elektrárny spodním vstupem do přístupové štoly a průchod pravou stranou injekční štoly k parkovišti, ukončení.

Prohlídka začíná v odběrném objektu. Odtud po schodišti vedle skluzu, nebo po silnici k vodní elektrárně. Po ukončení prohlídky elektrárny nástup před vstupem do přístupové štoly. Odtud průchod přístupovou a injekční štolou tělesem hráze nahoru k pravobřežnímu vstupu. Zde končí prohlídka vodního díla, k parkovišti je to cca 100 metrů. WC je v objektu vodní elektrárny, na parkovišti, nebo v budově provozního střediska.

Parkovat vozidla je možno buď na parkovišti u hráze, nebo na travnatých plochách na levé straně hráze. Dbejte pokynů pracovníků Povodí Odry, kteří Vás nasměrují na určená parkovací místa.

Vodohospodářské laboratoře

Návštěvníci vodohospodářských laboratořích Povodí Odry v Ostravě na ulici Varenská č. 49 mají možnost získat 35% slevu na 1 rozbor vody ze studny, bazénu nebo domovní ČOV, určený pro nekomerční účely. Stačí si vytisknout kupón, který je ke stažení na webových stránkách Povodí Odry, státní podnik a to od 15. do 31. března.

 • Rozbor pitné vody obsahuje: pH, konduktivitu, CHSKMn dusičnany, dusitany, amonné ionty, železo, Escherichia coli, koliformní bakterie, počty kolonií při 220C a 360C.
 • Rozbor bazénové vody obsahuje: pH, zákal, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcuc aureus.
Načítání…

Komentáře 1

 1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je možné vzít sebou i psa(malé plemeno – Jack Russell teriér) uvažujeme nad Morávkou. Děkuji za info Kunatova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *