Magistrát pořídil do své flotily první dva elektromobily

Publikováno uživatelem

Magistrát města Ostravy se rozhodl při obnově svého vozového parku nákupem nízkoemisních aut jít příkladem. Tento týden se ve flotile vozidel magistrátu objevily první 2 elektromobily Nissan Leaf, které byly zakoupeny s marketingovou podporou firmy ČEZ. Dále rada města rozhodla o podání žádosti o dotaci na nákup 24 nízkoemisních vozidel z Národního programu Životního prostředí. V budoucích dvou letech se tak po ostravských silnicích bude prohánět 6 nových elektromobilů a 18 vozidel na CNG.

„Tímto nákupem bychom chtěli doplnit flotilu deseti nízkoemisních aut na CNG, které už používá Městská policie, a dvou elektromobilů, které uvádíme do provozu právě dnes,“ uvedl primátor Macura.

Elektromobily jsou určeny jak pro magistrát tak i pro městské obvody Radvanice, Bartovice, Stará Bělá a Hrabová. Vyjma jednoho vozidla určeného pro magistrát, zbývající vozy na stlačený plyn CNG poputují k městské policií. Celková hodnota projektu byla předběžně vyčíslená na 15,9 milionů korun v případě schválení dotace pokryje náklady ve výši 2,2 milionů.

„Žádost navazuje na městskou koncepci udržitelné mobility, či spíše čisté mobility, protože jiná dlouhodobě udržitelná alternativa není,“ konstatoval Tomáš Macura. Provoz celé výsledné flotily 36 nízkoemisních a bezemisních automobilů by znamenal snížení emisí CO2 do ovzduší o zhruba 60 tisíc kilogramů za rok, množství emisí oxidů dusíku, oxidů síry a především škodlivých aromatických uhlovodíků by pokleslo o 400 kilogramů ročně u každé položky. „Z těchto důvodů městská rada rozhodla také o tom, že město už nebude nakupovat žádná vozidla na naftu,“ doplnil primátor.

Nissan Leaf je nejprodávanějším elektromobilem na světě, vyrobilo a prodalo se ho více než 300 000 kusů. S domácí dobíjecí jednotkou 32A a volitelnou 6,6 kW palubní nabíječkou dobijete z prázdné na plnou 24 kWh baterii za asi 4 hodiny – u silnější 30 kWh baterie asi za pět a půl hodiny. S plně nabitou 24 kWh baterií potom ujedete asi 100–160 km a s 30 kWh baterií 125–200 km. Nejnovější verze LEAF 30 KWH se dá pořídit od 790 000 Kč.

Načítání…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *