Oslavy 750. let Ostravy zakončí ve středu akce s podtitulem „Přejeme ti, Ostravo!“ s velkolepým ohňostrojem

Publikováno uživatelem

Celoroční oslavy 750. výročí od první písemné zmínky o Ostravě vyvrcholí na Prokešově náměstí před Novou radnicí již ve středu 29. listopadu od 15 do 19 hodin. Součástí závěrečné akce s podtitulem „Přejeme ti, Ostravo!“ bude nejen zamčení a zapečetění truhly se vzkazy do roku 2067, ale také rozsvícení vánoční výzdoby a bohatý kulturní program, který završí slavnostní ohňostroj. Oslavy skončí ve stejný den, který je uveden v testamentu biskupa Bruna ze Schauenburku v souvislosti se zmínkou o osadě jménem Ostrava, jen o 750 let později.

Program na Prokešově náměstí začne již v 15 hodin. Pro děti je připravena Ježíškova pošta, každé z nich může své přání napsat na speciální pohlednici a město Ostrava je pošle do Božího Daru. V jednom ze stánků bude pečetěn ruční papír s upomínkovou pečetí k 750. výročí města. Na pódiu vystoupí s pásmem lidových vánočních tanců soubor Hlubinka, sváteční aranžmá středověkých písní nabídne Calata a se swingovými vánočními melodiemi a koledami se představí Silesian Brass Quintet se Simonou Mrázovou.

Zajímavý program nabídnou také střediska volného času, zájemci si s nimi budou moci vyrobit drobné dárky s tématem oslav. Občerstvení a vánoční zboží nabídnou sociální podniky Spirála, Mental Café, Mens Sana, Charita a další.

Přesně v 18 hodin začne v rámci akce „Přejeme ti, Ostravo!“ slavnostní ohňostroj, který bude trvat téměř 16 minut. Použito na něj bude 640 kulových pum, 190 single shoots, 120 římských svící, 24 kompaktů a 36 fontán. Součástí ohňostroje bude světelný nápis „750“ na budově radnice o velikosti 6 x 2 metry. Ohňostroj bude odpalován z 5. patra – ochoz u soch a 7. patra – paty věže. Poslední ohňostroj se před budovou radnice města konal 28. října 2010 u příležitosti 80 let od slavnostního otevření radnice. Na závěr ohňostroje bude rozsvícena vánoční výzdoba radnice a náměstí.

„Celý letošní rok se nesl v duchu oslav, které přinesly řadu jedinečných akcí.  Ať už katalánskou fiestu v ostravských ulicích, souboje rytířů, mši pod širým nebem anebo výstavy, na nichž jsme si připomenuli důležité mezníky ostravské historie. Těší mne, že se do oslav zapojily všechny generace a užili si zábavu i sváteční atmosféru,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macur

Celoroční oslavy 750. výročí od první písemné zmínky o Ostravě v závěti biskupa Bruna skončí v 19 hodin

Zavřít

Již v 17.45 hodin budou muset návštěvníci z bezpečnostních důvodů opustit Prokešovo náměstí a ohňostroj sledovat z míst za kamennými kostkami na silnici u kruhového objezdu. V době od 17.30 do 18.30 hodin bude uzavřena ulice 30. dubna od křižovatky se Sokolskou třídou po kruhový objezd a také Sokolská třída od křižovatky s ulicí Českobratrskou po křižovatku s ulicí Horova, a to pro individuální i hromadnou dopravu.

Načítání…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *