Velikonoce v Ostravě

Publikováno uživatelem

Velikonoce na Masarykově náměstí

V pondělí začíná na Masarykově náměstí velikonoční jarmark, jemuž bude vévodit bříza, o jejíž výzdobu kraslicemi a pentlemi se postarají žáci Střední zahradnické školy Ostrava. Připravena jsou vystoupení folklorních souborů, dětský kolotoč i opravdová velikonoční farma plná zvířat. Návštěvníci si budou moci koupit dobroty a výrobky související s Velikonocemi, ale také se seznámit s nejrůznějšími lidovými řemesly.

V pondělí 10. dubna se příchozí mohou těšit na lidový soubor Lachovček  a Trombitáše Štefánikovce z Púchovské doliny. Fujary trombity většina z nás zná z televizní reklamy na žvýkačky, tady je uvidí a uslyší naživo. Efektní bude určitě i úterní práce řezbáře, jenž bude pracovat s motorovou pilou a vytvoří skulpturu s velikonoční tematikou. Středa představí pastýřské velikonoční tradice v podání členů Cechu slovenských gajdošů z Oravské Polhory. Díky nim se dozvíme o životě na salaších, seznámíme se s výrobou korbáčiků a halušek a k tomu všemu bude hrát lidová muzika. V minulosti lidé z tohoto kraje dojížděli do Ostravy za prací, takže s naším městem mají hodně společného. Na čtvrteční práci mistra lidové umělecké tvorby Štefana Kanaloše pak v pátek naváže řezbářská show, při níž návštěvníci kromě rychlořezby motorovou pilou uvidí i skutečně létající pily.

„Zachovávat tradice ve městech je mnohem složitější a náročnější než na venkově. Velikonoce bohužel ve druhé polovině 20. století ztratily v očích obyvatel aglomerací svůj půvab, smysl a symboliku a staly se spíše komerční záležitostí. To jsme se už před lety rozhodli změnit a snažili jsme se tomuto nejvýznamnějšímu křesťanskému svátku vrátit i uprostřed Ostravy jeho atmosféru se všemi zvyky a tradicemi. Zda se nám to daří, mohou posoudit návštěvníci, které k nám, do centra města, srdečně zvu,“ uvádí starostka Petra Bernfeldová.

Velikonoční trhy v Ostravě Porubě

Příští týden bude Alšovo náměstí v Porubě patřit velikonočnímu jarmarku, který začne 10. dubna zdobením velikonočního stromu. Součástí jarmarku budou i velikonoční trhy, které budou otevřeny denně od 9 do 18 hodin a zájemci si budou moci nakoupit rukodělné výrobky, velikonoční perníčky, jarní a velikonoční dekorace nebo koláče.

Na Bílou sobotu a Hod boží velikonoční akci obohatí od 10 do 17 hodin doprovodný program. V rámci programu nebe chybět zvířecí minifarma, velikonoční dílny a ukázka aranžování jarních dekorací. Vystoupení folklorních souborů a lidových muzik začne po oba dny úderem 15. hodiny.

Do výroby kraslic se zapojily mnohé mateřské a základní školy v obvodu. Již několik dnů své výtvory nosí Porubané také do informačního centra na Hlavní třídě. Skořápkovník či kraslicovník, jak se velikonočnímu stromu říká, ozdobí Porubané poprvé. „Chtěli bychom založit novou tradici a věřím, že nám lidé pomůžou a strom obsypou kraslicemi. Je to nádherný symbol Velikonoc a budeme rádi, když se lidé zapojí,“ uvedl starosta Petr Mihálik

3. Radniční velikonoční jarmark v Ostravě Maránských horách

V pondělí 10. dubna od 14 do 17 hodin se na Stojanově náměstí koná již 3. radniční velikonoční jarmark! V rámci jarmarku si můžete nakoupit velikonoční výrobky nebo nějaké dobroty na jídlo i pití. Těšit se můžete na kulturní vystoupení a malovaný kolotoč pro děti.

Načítání…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *