Po rekonstrukci budou Bazaly opět sloužit fotbalistům. V pondělí 2. prosince v poledne byl slavnostně otevřen nový areál, který vznikl na půdorysu původního stadionu. Hráči Regionální fotbalové akademie Moravskoslezského kraje budou mít na Bazalech k dispozici hřiště s přírodní i umělou trávou, tělocvičnu, posilovnu, běžeckou dráhu, šatny i prostor pro regeneraci.
Kultovní stadion Bazaly, který byl domovským areálem Baníku od roku 1959 až do sezony 2014/15, byl kompletně zrekonstruován a vybaven za 320 milionů korun. Z toho město uhradilo 220 milionů korun, kraj přidal 70 milionů, zbytek platil investor, jímž je společnost Vítkovice Aréna, která bude sportoviště provozovat. Rekonstrukci areálu prováděla společnost HOCHTIEF CZ.
Přestavba areálu trvala 15 měsíců. Hlavní plocha hřiště bývalého fotbalového stadionu se rozšířila a nyní ji tvoří tři příčná tréninková hřiště, která bude ale možné využít pro mistrovské zápasy také jako jedno hřiště standardních rozměrů. Vedle plochy s umělou trávou je v areálu také druhé hřiště s přírodním trávníkem, dále plochy pro posilování, nácvik obratnosti i vytrvalostní cvičení, tělocvična, posilovna, prostory fyzioterapie a šedesátimetrová krytá běžecká dráha pod nově vybudovanou tribunou. Hlediště má kapacitu 450 diváků. Oproti původnímu plánu se termín dokončení posunul zhruba o tři měsíce.
Regionální fotbalová akademie nabrala talentované chlapce z Ostravy a okolí. Jsou to žáci osmých tříd, kteří nyní absolvují školní docházku na Základní škole Bohumínská v Ostravě, která pro dojíždějící funguje jako internátní s ubytováním v kolejích na Hladnově. V příštím roce akademie přijme další osmáky, takže bude mít dva ročníky začínajících fotbalistů. V Moravskoslezském kraji nyní budou fungovat dvě fotbalové akademie stejně jako ve Středočeském kraji, populačně silný kraj je bude schopen obě obsadit. Podle memoranda, které sepsala Fotbalová asociace ČR a Karviná letos v červnu, si nechá Karviná děti ze své spádové oblasti směrem na sever a Bazaly pokryjí jižní část Moravskoslezského kraje.
Areál bude využívat také Baník Ostrava pro prváky a druháky střední školy. Hřiště tak budou plně využita celkem čtyřmi třídami. Sportovní hala v budově se bude ve volných odpoledních a večerních hodinách pronajímat pro sportování veřejnosti.
Odhadované roční náklady na provoz Bazalů budou kolem 14 milionů korun, město bude platit jen jejich část, objekt bude dotovat stejně jako další městská sportoviště. Pro rok 2020 Ostrava na činnost akademie schválila podporu ve výši 6,45 milionů korun. Peníze akademie použije na nájem a služby spojené s pronájmem sportovišť a nebytových prostor, ale také na zdravotní prohlídky členů žákovských družstev, spiroergometrické testy, i na dopravu žáků akademie včetně nákupu kuponů ODIS pro přepravu městskou hromadnou dopravou v Ostravě. O další náklady se podělí Regionální fotbalová akademie a klubová akademie Baníku. Na chod akademie bude částkou 3 miliony korun ročně přispívat také Fotbalová asociace České republiky. Navíc poskytne vzdělávací programy na městské, regionální i meziregionální úrovni a přidá programy na zvýšení zájmu mládeže o pravidelnou sportovní a vzdělávací činnost ve fotbalových oddílech na území Ostravy.
„Legendární Bazaly zůstávají fotbalové. Po dokončené rekonstrukci v nich najdou prostor pro trénování i měření sil mladí hráči. Snižujeme tímto významně deficit tréninkových ploch ve městě a podporou vzniku fotbalové akademie otevíráme novou kapitolu v přípravě mladých fotbalistů v Ostravě. Věřím, že tato investice přispěje k tomu, že se Ostrava znovu stane vyhlášenou líhní talentů pro celý český fotbal, že na Bazalech vyrostou noví velcí hráči a že se i Baník Ostrava dočká znovu po letech mistrovského titulu,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.