Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz se rozhodl v letošním roce pro rekonstrukci parku Čs. letců. V rámci stavby dojde k rekonstrukci stávajících chodníků, která bude nově ze zámkové dlažby, k výměně mobiliáře, úpravě parkovacích míst podél okrajů parku a k sadovým úpravám. Náklady na rekonstrukci budou činit zhruba 5,9 mil. Kč a předpokládáme, že by stavba mohla začít v květnu.
„V projektu je počítáno i s variantou, která by do centra města opětovně přinesla letadlo. Vhodný typ stroje, nejlépe spojený s druhou světovou válkou, se však nedaří získat a momentálně je v jednání výroba věrné kopie. Pokud máte nějaký vhodný tip, třeba i na výrobce modelu, prosíme o něj,“ uvedl místostarosta Dalibor Mouka.
Původní letadlo (sovětské bitevní letadlo „Šturmovik“) bylo do tehdejšího Dzeržinského sadu (dnes park Čs. letců) umístěno v roce 1960 a zůstalo zde do roku 1994, kdy bylo předáno do vojenského muzea v Praze a následně do neveřejného muzea Melun-Villaroche ve Francii.
Iljušin Il-2 „Šturmovik“ byl bitevním letadlem používaným zejména Sovětským svazem během druhé světové války. Byl jedním z nejmasověji vyráběných letadel; celkem bylo vyrobeno 36 183 strojů všech verzí. Letadlo Il-2 vzniklo na základě požadavků sovětských vzdušných sil na letadlo pro spolupráci s pozemními silami. Vývoj tohoto typu začal v druhé polovině 30. let 20. století z iniciativy konstruktéra Sergeje V. Iljušina.
Během svého nasazení na frontách si brzy získal dobrou reputaci. Jeho objevení se bylo pro Němce nemilým překvapením. Nehledě na to, že taktika nasazení bitevních letadel k přímé podpoře pozemních vojsk byla v začátcích, začaly sovětské stroje způsobovat nepříteli silné ztráty a vyvolávat paniku v jeho řadách. Německými vojáky byly stroje Il-2 brzy přezdívány černá smrt (německy Schwarzer Tod). V sovětské armádě byly nazývány „létající tank“, „létající pěšák“, „iljuša“ nebo „hrbatý“. Asi nejznámější přezdívkou byl název šturmovik („bitevník“ – od slova штурм, „útok“), který se stal v ruštině i oficiálním názvem kategorie bitevních letadel.
Zdroj: Tisková zpráva, Wikipedia