Oslavy 100 let republiky v Ostravě

Publikováno uživatelem

Oslavy v centru zahájí historický průvod

Sobotní program zahájí historický průvod, který vyrazí v 15 hodin z Vítězné ulice a zamíří po Sokolské třídě na Masarykovo náměstí. Malí i velcí se budou moci pokochat pohledem na dobovou vojenskou techniku s vojáky a četníky, staré automobily, hasičskou techniku, zástupce prvorepublikových kulturních a sportovních organizací a další.  Průvod půjde městem i v případě nepříznivého počasí, avšak může být redukován.

Pestrý program na Masarykově náměstí

Na Masarykovo náměstí, kde už od 14 hodin bude probíhat hudební a folklorní program, dorazí průvod v 15.45. Přesně v 16 hodin budou oslavy oficiálně zahájeny. Následuje scénka herců, při níž odstraní rakouský nápis z budovy kavárny Praha a známí vznik republiky.

V 17 hodin uvítají Ostravané stejně jako v roce 1924 prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Prvorepublikovou náladu mezitím navodí Big Band!!! Ostrava, který uvede slavné prvorepublikové písně, největší šlágry stříbrného plátna, písničky Jaroslava Ježka a další populární skladby v jazycích, které zněly v Ostravě v minulosti. Zraky budou přitahovat prezentace sportovních, kulturních a historických spolků.

Prvorepubliková atmosféra na hradě

Do prvorepublikových dob se přenese Slezskoostravský hrad a podhradí. Návštěvníci si tu budou již od 14 hodin prohlížet tematické expozice přibližující prvorepublikovou kavárnu, školu, poštu, automobilku Laurin a Klement, nemocnici, vojenské ležení či skautský tábor. Virtuálně budou navštěvovat místa, kde žil a pracoval Tomáš Garrique Masaryk. Pozornost budou lákat výstavy starých automobilů, historické hasičské techniky či modelů prvorepublikových letadel. Milovníci Četnických humoresek budou moci obdivovat autentické rekvizity z tohoto oblíbeného seriálu. Na hradním nádvoří budou mezitím probíhat dobové módní přehlídky přerušované promítáním dobového biografu s němými groteskami. V četných stáncích budou vonět prvorepublikové speciality, ať už tradiční české, polské, německé či židovské kuchyně.

Hudební pohoštění bude od 17 hodin nabízet pódium Aréna. Objeví se zde folklorní soubor Hlubina, slavné ostravské jazzové uskupení Boris Urbánek and his Boris band combination a vokální soubor 5PAK. Od 19.45 hodin obsadí scénu uskupení Big Band!!! Ostrava, které zahraje písně od Voskovce a Wericha, dobové šlágry až po hity spojené s Ostravou. Vystoupí pěvecké hvězdy ostravského muzikálového nebe Jaro Rusnák, Martina Šnytová, Tomáš Savka a Hana Fialová.

Ve 21 hodin ukončí den plný prvorepublikových zážitků ohňostroj.

Sváteční neděle

Nedělní den 28. října pak bude už hlavně sváteční. V 9.30 začne slavnostní mše v katedrále Božského Spasitele, v 11 hodin se uskuteční vzpomínkový akt na Masarykově náměstí.

Ostrava Jih

Velkolepé oslavy sta let od vzniku Československé republiky se chystají v městském obvodě Ostrava Jih. Zahájeny budou historickým průvodem, který vyrazí ve 13 hod z Jubilejní kolonie, kolem radnice,  na náměstí SNP v Zábřehu. Na náměstí SNP budou přítomni kameloti, vojáci, strážníci, spolek Českých žen a vlastenek, flašinetář, komedianti, polní kuchyně, prvorepublikový poštovní úřad, připraveny budou také soutěže a výstavy.  Tamní bohatý program zakončí v symbolických 19:18 slavnostní ohňostroj.

Program:

od 12:00 – šikování průvodu v Jubilejní kolonii v blízkosti Komorního klubu (před půlkruhovým domem u Komorního klubu)
13:00 – průvod zamíří z Jubilejní kolonie k radnici obvodu (jednotky vojáků, dobové vozy, představitelé první republiky, TGM, Sokolové, hasiči, velocipedisté…)
13:10 – příchod průvodu k radnici, ceremonie (svržení rakousko-uherské vlajky, vyvěšení československé vlajky, čtení prvního zákona republiky)
13:45 – příchod průvodu na náměstí SNP, zahájení oslav, ceremonie (události 1. světové války, její konec, hymna, Masarykovo prohlášení o nové zemi, defilé vojáků)
14:00 – pásmo národopisných souborů
14:30 – Spolek elegantních dam – stylové tance a malá módní přehlídka Gryzetky a Dantes
15:00 – Na rynku je veselo – komediantské pouliční představení
15:30 – Móda a klobouky našich babiček
15:45 – spanilá jízda pana Felvébla – ukázka jednotky na motokolech
16:15 – Dětský pěvecký sbor
16:30 – Dantes – malá módní přehlídka
16:45 – Žebrota se tresce – kejklíři, Marškumpačka…aneb..o tej velkej vojně
17:30 – kankán a jiné šlágry – vzpomínka na staré dobré časy
17:45 – pozdrav od Wilsona – dixieland a 1. republika (dobová hudba)
19:00 – ukončení oslav, čestná salva za novou republiku
19:18 – slavnostní pyromuzikální megaohňostroj

Ostrava Poruba

V Ostravě Porubě si vznik Československa připomenou hned na dvou místech. Ve 13 hodin se u pietního místa na Vřesinské ulici uskuteční pietní akt. A po něm bude následovat zábava.

Na Alšově náměstí je pro vás od 15 hodin připravena procházka první republikou. Poslechnout si můžete jazz, swing a evergreeny v podání kapel ProJazz, Jazzika a Porubských trubačů a můžete se společně s taneční skupinou SwingVille naučit prvorepublikové tance. Pro ty, kdo mají raději technické zázraky bude připravena výstava několika nádherných prvorepublikových veteránů.

Načítání…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *