Polovina Ostravanů si přeje výstavbu nové tramvajové tratě v Porubě

Publikováno uživatelem

Polovina dotázaných Ostravanů souhlasí se záměrem výstavby tramvajové trati v 7. a 8. obvodu v Ostravě-Porubě, třetina je proti a ostatní na věc nemají názor. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění, který se uskutečnil v září a říjnu letošního roku, a při němž renomovaná společnost STEM/MARK vyzpovídala 1516 Ostravanů ve věku od 18 do 75 let. Trať by měla vést od Slovanu k Duze a dále až k hypermarketu Globus. Projekt pracovně nazvaný Ekologizace veřejné dopravy v Porubě je připravován intenzivně od roku 2014. Plán na rozšíření tramvajové trati na sever Poruby je však starý několik desítek let.

Tazatelé oslovovali respondenty na území celého města, největší část z nich tvořili obyvatelé nejvíce dotčených městských obvodů, tj. Poruby a Pustkovce. O záměru výstavby ví 9 z 10 obyvatel Pustkovce, více jak tři čtvrtiny lidí z Poruby a každý druhý obyvatel Ostravy, aktivně se však o výstavbu zajímá pouze 1/5 občanů v Porubě i Pustkovci. Záměr prodloužení tramvajové tratě hodnotí pozitivně 50 % Ostravanů, 34 % je naopak proti a 16 % dotázaných na věc nemá jasný názor. Kladněji se k nové trati staví Porubané, kde se pro prodloužení tratě na 7. a 8. porubský obvod vyslovilo 52 % dotázaných, proti bylo 33 %. Obyvatelé Pustkovce většinově s výstavbou nesouhlasí (60% dotázaných bylo proti, 34% pro), zároveň však projevili výrazně největší nespokojenost s dostupností tramvajové dopravy.

Zadáním průzkumu jsme reagovali na dosavadní průběh veřejných debat a diskusí o projektu, cílem bylo ověřit jak názor veřejnosti na projekt, tak informovanost o něm. Výsledky průzkumu ukazují, že si Ostravané zastavení přípravy projektu nepřejí a zároveň se potvrdily např. obavy z výstavby i kvality provedení celé trati. Chci zopakovat, že názor veřejnosti bereme vážně. V následujícím období se proto budeme věnovat nejen přípravám výstavby trati, ale také dalšímu předávání informací veřejnosti,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Tramvajová trať by měla vést městskými obvody Poruba a Pustkovec, konkrétně od Slovanu k Duze a po ulici Průběžná až k hypermarketu Globus. K její výstavbě se využijí nejmodernější technologie, které umožní tichý provoz. Projekt pracovně nazvaný ekologizace veřejné dopravy město připravuje od roku 2014 a v souladu se strategickým plánem Fajnova.

Délka tratě: cca 2,9 km
Průběžné zastávky: 5 (Pustkovecká, Duha, Průběžná, Karola Šmidkeho, Ludvíka Podéště) a koncová zastávka Opavská.

Načítání…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *