V tramvajích budeme pod dohledem kamer a nově si přivoláme pomoc přes SOS tlačítko

Publikováno uživatelem

Ostravský dopravní podnik v rámci aktuální strategie Chytré a přátelské dopravy pro Ostravu, chystá vybavit tramvaje kamerovým systémem a speciálním SOS tlačítkem, pomocí kterého si budou moci cestující přivolat pomoc městské policie.

SOS tlačítko je umístěno uprostřed tramvaje na dobře dostupném místě a slouží pro přímé přivolání policejní, případně zdravotní pomoci v případech napadení, výtržnictví, akutního zdravotního problému nebo jiné nebezpečné situace, ke které může při jízdě veřejným dopravním prostředkem dojít. Tlačítko je napojeno přímo na Městskou policii Ostrava, a tak se při jeho použití volajícímu ozve přímo operační pracovník městské policie, stejně jako při zavolání na linku 156.

První SOS tlačítko bylo instalováno do středněkapacitní tramvaje Vario LF2, ev. č. 1402, která je pro znásobení efektu zvýšení bezpečí vybavena také kamerovými systémy. „Právě v kombinaci těchto dvou bezpečnostních prvků, tedy SOS tlačítka a kamerových systémů ve vozidlech, vidíme zvýšení bezpečí ve vozidlech skokovým způsobem. Pokud se nám ve zkušebním provozu tlačítko projeví jako spolehlivé a účinné, budeme jej od příštího roku instalovat do dalších vozidel vybavených kamerovými systémy“, uvedl k tématu Daniel Morys, předseda představenstva Dopravního podniku Ostrava

V rámci prevence proti vandalismu a zvýšení bezpečnosti v hromadné dopravě bylo v průběhu října instalováno v 66 tramvajích a 6 trolejbusech celkem 295 kamer. Náklady na instalaci kamer se blíží 6 milionům korun. Až 85 % nákladů je hrazeno z Programu švýcarsko-české spolupráce, zbytek z rozpočtu města Ostravy. Záznamy z kamer mohou být poskytnuty pouze Policii ČR v rámci šetření konkrétní události.

Zdroj: dpo.cz

Načítání…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *