ČEZ City Cross Sprint již posedmé v Ostravě

Publikováno uživatelem

Z lyžařského závodu City Cross Sprint v Dolních Vítkovicích se stává tradiční podnik, na který se těší stovky milovníku běhu na lyžích. Letos se bude již po sedmé soutěžit pod vysokými pecemi. Podobně jako v minulých letech se fanoušci mohou těšit nejen na výkony špičkových závodníků, ale také na bohatý doprovodný program.

Poslední únorovou sobotu si tak v Ostravě mohou zazávodit desítky amatérských lyžařů a diváci se mohou opět těšit na výkony lyžařských hvězd z České republiky, ale také Itálie, Norska, Francie, Slovenska a Polska. Přijet by měl předloňský vítěz Phillip Bellingham z Austrálie a další skvělí závodníci. Na startu se například objeví sedmý muž ze Světového poháru Nor Troean Paal Aune.

Letošní ročník organizátoři opět okoření několika novinkami, a to nejen v doprovodném programu. Zajímavou změnou projde také závodní trať. „Bude o padesát metrů delší, takže bude nově měřit pět set metrů. Pro někoho se to může zdát zanedbatelné, ovšem my jsme rozšířili hned první zatáčku po startu, bude mít větší rádius a závodníkům nabídne větší prostor k předjíždění a bojům o lepší pozice,“ říká Martin Kráčalík z pořadatelské agentury Seven Days Agency. Přiznává, že letošní zasněžování areálu bylo díky příznivým teplotám ve druhé polovině ledna jednodušší než například v loňském olympijském roce. „Se sněhem je to vždycky komplikované, ovšem tentokrát se to povedlo. Začali jsme připravovat sníh v polovině ledna, kdy teploty klesly pod mínus pět stupňů. A po dvanácti dnech se podařilo vyrobit 3700 kubíků. To je dostatečná zásoba na postavení kvalitní trati i pro doprovodné akce na sněhu. Máme letos velkou rezervu a ani případné razantní oteplení nás nezaskočí.

Se zasněžováním tedy organizátoři problém neměli, co však Martina Kráčalíka mrzí, je neustále negativní postoj Svazu lyžařů České republiky k této akci. „Je to stejné jako vloni. Marně se snažíme o spolupráci se Svazem lyžařů České republiky. O jeho podporu této akce, která pokaždé láká nejen tisíce diváků, ale i řadu mladých aktivních běžkařů. Je zde ohromný potenciál pro to, aby se trať využila například pro lokální, ale i národní závody, které by se staly pravidelnou součástí kalendáře běžkařských závodů. Je to obrovská škoda,“ dodává.

Letošní novinkou bude tzv. snowfotbal. Nedaleko auly Gong vyroste sněhové hřiště o rozměrech 10×15 metrů a na něm se v den závodů uskuteční turnaj tříčlenných týmů. Přihlásit se na něj mohou zájemci předem prostřednictvím odkazu: https://www.prihraj.cz/zimni-fotbalove-hry. Hned vedle fotbalového hřiště bude také probíhat soutěž ve střelbě na branku. Opět samozřejmě na sněhu a v roli brankářů se budou střídat bývalé i současné sportovní osobnosti. Chybět nebude ani vloni tolik oblíbená laserová střelnice a závod osobností v biatlonu. Na letošním ročníku ČEZ City Cross Sprintu se mohou fanoušci těšit i na aktivity, které budou probíhat pod hlavičkou projektu SnowKidz. Ten funguje po celém světě a jeho cílem je dostat děti zpátky na sníh a přitáhnout je k aktivnímu trávení volného času v zimě. SnowKidz nabídne v rámci sobotního programu dva workshopy.

Co se doprovodného programu týče, organizátoři nemyslí jen na ty, kdo si chtějí aktivně zasportovat. Proběhne například autogramiáda Lukáše Bauera, Jaroslava Sakaly, Jana Mazocha a Aleše Lopraise. V areálu se divákům představí slacklinisté Gibbon Slacklines v čele s mistrem ČR Štěpánem Peckou a všichni společně budou držet palce, aby počasí dovolilo mistru světa prestižní série letecké akrobacie Red Bull Air Race Martinu Šonkovi ukázat své umění přímo nad vítkovickým industriálním komplexem.

Příznivci běžkování si již zvykli, že po skončení ČEZ City Cross Sprint bude závodní trať zdarma přístupná široké veřejnosti. Nejinak tomu bude i letos. V rámci Týdne sportování se Skupinou ČEZ si zájemci budou opět moci změřit čas v běhu soupaž na sto metrů. K dispozici budou od rána až do večera dva instruktoři běhu na lyžích, půjčovna vybavení a na svém místě zůstane pro zájemce o netradiční míčové sporty i fotbalové hřiště. Během týdne pro veřejnost zůstane v areálu i biatlonová střelnice a řada zábavných soutěží v rámci oranžové ČEZ Energy zóny. V ní si závodníci mohou vyzkoušet virtuální realitu a běžkařský trenažér, kde se opět ujeté metry přemění na peníze, které pomohou vybranému subjektu. Vstup na akci ČEZ City Cross Sprint 2019 je zdarma.

Časový harmonogram závodů

10:30 hodin: Zahajuje provoz biatlonová střelnice a startuje Fortuna zimní fotbalové hry
14:30 hodin: závod dětí – Leo Express Sprint
15:30 hodin: letecká akrobatická show Martina Šonky
16:20 hodin: kvalifikace – dorost + muži/ženy
16:45 hodin: biatlonová exhibice
18:20 hodin: finále závodu dorostu
18:40 hodin: finále závodu mužů/žen

Načítání…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *