Kuří rynek ozdobí lavička s bronzovou sochou Leoše Janáčka s liškou v náručí

Publikováno uživatelem

Na Jiráskovo náměstí (Kuřím rynku) bude ve druhé polovině letošního roku umístěna lavička s bronzovou sochou Leoše Janáčka s liškou Bystrouškou v náručí. Autorem díla bude David Moješčík, který patří mezi naši absolutní sochařskou špičku a je svými kořeny a životem pevně svázán s naším regionem. Jedná se o první ze série turistický laviček osobností města Ostravy, které se v budoucnu objeví v Ostravě. Centrum města dále ozdobí lavičky s Petrem Bezručem, Karlem Krylem, Saturninem či Ostravaka Ostravského.

„V minulém týdnu jsme na jednání rady odsouhlasili nákup umělecké lavičky s bronzovou sochou v životní velikosti. Tématem zadání byla realisticky ztvárněná, významná osobnost spojená s Ostravou a naším regionem na lavičce, na kterou bude možno přisednout a udělat si třeba selfie. Inspirovali jsme se v jiných městech, kde jsou takovéto lavičky vítaným místem setkávání se a také turistickou atrakcí. Vybrali jsme Petra Bezruče, Leoše Janáčka, Karla Kryla, Jirotkova Saturnina, Ostravaka Ostravskeho a Jarka Nohavicu (ten z důvodu, jemuž rozumíme a respektujeme, jej odmítl). Všechny návrhy byly zdařilé a věříme, že se časem všechny dočkají své realizace.

Rozhodování nebylo jednoduché. Když jsme se však ve vzpomínkách Janáčkova žáka Mirko Hanáka dočetli, že v roce 1924 při ostravské premiéře Káti Kabanové Janáček nechtěl do Ostravy pustit svou Lišku, (narážel tehdy na nedostatečný orchestr), volba byla jasná,“ uvedl místostarosta Dalibor Mouka.

Načítání…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *