Ostrava bude v roce 2019 hospodařit s více než 10 miliardovým rozpočtem

Publikováno uživatelem

Ostravští zastupitelé dnes na svém zasedání schválili rekordní rozpočet pro rok 2019 ve výši 10,4 miliardy korun. Vyrovnaný rozpočet přináší opět vysoké investice i navýšení dotací městským obvodům.

Rozpočet města na rok 2019 tvoří celkové příjmy ve výši 9 072 milionů korun, což je o 738 milionů korun více, než vloni. Do zdrojů pro rok 2019 je započten také převod prostředků z roku 2018 ve výši 1 629 milionů korun, který je určen převážně na realizaci investic, zapojení Fondu životního prostředí ve výši 6 milionů korun a splátky úvěrů (snížení o 301 milionů korun). Dohromady se jedná o 10 406 milionů korun. Celkové výdaje ve výši 10,406 miliardy korun pokryjí nejen běžné výdaje města, snížení dluhu o 0,3 miliardy korun, ale jsou v nich také zahrnuty 2,8 miliardy korun na investice.

Běžné výdaje města jsou pro rok 2019 navrženy v celkové výši 7 558 mil. Kč, což je o 589 mil. Kč více než v roce 2018.

  • O 114 milionů korun budou posíleny dotace a rezervy pro městské obvody, na 1 748 m Kč.
  • O 77 mil. Kč budou z důvodu legislativních změn navýšeny mzdy zaměstnanců veřejné správy a příspěvkových organizací.
  • O 198 milionů korun se zvýší výdaje na městskou hromadnou dopravu, které přispějí k dalšímu zatraktivnění městské hromadné dopravy.
  • Dotace obchodním společnostem se navyšují o 22 mil. Kč.
  • Ostatní dotace a granty se navyšují o 32 mil. Kč.

Rozpočet na rok 2019 včetně městských obvodů počítá s dalším snížením zadluženosti Ostravy, které je již nyní nejnižší mezi velkými městy v ČR, a to o dalších 318 mil. Kč na 1 815 mil. Kč. Snižování zadluženosti města zvyšuje jeho finanční stabilitu a vytváří dobré výchozí podmínky pro budoucí financování rozvojových projektů.

„Rozpočet pro rok 2019 pokračuje v trendu signalizujícím uvážené a zodpovědné hospodaření města, je opět rekordní, nejvyšší za posledních deset let a Ostrava je připravená i na případnou změnu trendu ekonomiky v budoucích měsících. Tři roky po sobě stoupalo ratingové hodnocení mezinárodní agentury Moody´s a nyní jsme v rámci republiky v té nejlepší společnosti, máme stejné ratingové hodnocení jako Česká republika, Praha a Brno. V příštím roce nás čekají velmi významné investiční akce, jako modernizace Městské nemocnice Ostrava či příprava výstavby nové koncertní haly,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Načítání…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *