Ostrava bude v roce 2019 hospodařit s více než 10 miliardovým rozpočtem

Publikováno uživatelem

Ostravští zastupitelé dnes na svém zasedání schválili rekordní rozpočet pro rok 2019 ve výši 10,4 miliardy korun. Vyrovnaný rozpočet přináší opět vysoké investice i navýšení dotací městským obvodům.

Rozpočet města na rok 2019 tvoří celkové příjmy ve výši 9 072 milionů korun, což je o 738 milionů korun více, než vloni. Do zdrojů pro rok 2019 je započten také převod prostředků z roku 2018 ve výši 1 629 milionů korun, který je určen převážně na realizaci investic, zapojení Fondu životního prostředí ve výši 6 milionů korun a splátky úvěrů (snížení o 301 milionů korun). Dohromady se jedná o 10 406 milionů korun. Celkové výdaje ve výši 10,406 miliardy korun pokryjí nejen běžné výdaje města, snížení dluhu o 0,3 miliardy korun, ale jsou v nich také zahrnuty 2,8 miliardy korun na investice.

Běžné výdaje města jsou pro rok 2019 navrženy v celkové výši 7 558 mil. Kč, což je o 589 mil. Kč více než v roce 2018.

  • O 114 milionů korun budou posíleny dotace a rezervy pro městské obvody, na 1 748 m Kč.
  • O 77 mil. Kč budou z důvodu legislativních změn navýšeny mzdy zaměstnanců veřejné správy a příspěvkových organizací.
  • O 198 milionů korun se zvýší výdaje na městskou hromadnou dopravu, které přispějí k dalšímu zatraktivnění městské hromadné dopravy.
  • Dotace obchodním společnostem se navyšují o 22 mil. Kč.
  • Ostatní dotace a granty se navyšují o 32 mil. Kč.

Rozpočet na rok 2019 včetně městských obvodů počítá s dalším snížením zadluženosti Ostravy, které je již nyní nejnižší mezi velkými městy v ČR, a to o dalších 318 mil. Kč na 1 815 mil. Kč. Snižování zadluženosti města zvyšuje jeho finanční stabilitu a vytváří dobré výchozí podmínky pro budoucí financování rozvojových projektů.

„Rozpočet pro rok 2019 pokračuje v trendu signalizujícím uvážené a zodpovědné hospodaření města, je opět rekordní, nejvyšší za posledních deset let a Ostrava je připravená i na případnou změnu trendu ekonomiky v budoucích měsících. Tři roky po sobě stoupalo ratingové hodnocení mezinárodní agentury Moody´s a nyní jsme v rámci republiky v té nejlepší společnosti, máme stejné ratingové hodnocení jako Česká republika, Praha a Brno. V příštím roce nás čekají velmi významné investiční akce, jako modernizace Městské nemocnice Ostrava či příprava výstavby nové koncertní haly,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Načítání…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *