Mikuláš v Ostravě

Publikováno uživatelem

I když oficiálně v kalendáři najdete sv. Mikuláše až 6. prosince je tradicí, že Mikuláš s čertem a andělem chodí obdarovávat děti již 5. prosince večer nejinak tomu bude i dnes v Ostravě. Dříve než si řekneme, kde dnes večer vyrazit za čerty zapátráme trochu v historii.

Nevíte, proč u nás chodí Mikuláš o den dříve a rozbalujeme vánoční dárky o den dříve než v jiných zemích? Pro vysvětlení je třeba pátrat v dávné historii, než byl v 16. století v českých zemích nařízen císařem Ferdinandem I. Habsburským občanský čas (německý čas), lidé počítali nový den západem slunce a příchodem noci. Právě v roce 1547 byl u nás zaveden systém, který počítá nový den od půlnoci a doba jednoho dne se měří pomocí dvou dvanáctihodinových intervalů, které jsou rozděleny na stejně dlouhé hodiny.

Trvalo dlouho, než tato revoluční novinka byla přijata našimi předky, avšak i po zavedení tohoto nového pravidla nadále slavili Vánoce a Mikuláše podle stávající tradice se západem slunce a příchodem noci. I my po 5. staletích následujeme tuto tradici a tak mnohdy nevědomky protestujeme proti současnému systému času, bez kterého si současný život lze jen těžko představit.

Kde vyrazit dnes večer za čerty, anděli a Mikulášem.

Radnice Moravské Ostravy si přichystala oslavu Mikuláše v centru Ostravy na Vánočních trzích, která bude již podruhé zakončena v 18:00 mikulášským ohňostrojem. Na trzích potkáte od 16:00 hodin Mikuláše, čerta a anděla. V 16 hodin přijde Mikuláš na Vánoční kluziště nebude chybět ani čert s andělem a tučňák Rudolf. Jak vypadal mikulášský ohňostroj loni se můžete podívat na následujících fotografiích od Jana Cehlárika.

V nedalekém Lasu si taktéž přichystali mikulášský program v obchodním centru můžete od 15:00 potkat Mikuláše s čertem a andělem. Od 16:00 vystoupí sbor Mendíci a nebude chybět ani pohádka pro děti.

Dnes nám počasí přeje a tak doporučujeme i s dětmi vyrazit na radniční věž, vyjma netradičního pohledu na Ostravu Vám budou dělat společnost Mikuláš, strašidelný čert a krásný anděl. Mikuláš má pro děti přichystán dárečky za básničku. Na ochozu si můžete vyslechnout výklad průvodce. Věž je dnes otevřena do 19:00. Vstupné 50,- Kč/dospělí 40,- Kč/děti, studenti, senioři.

V Porubě pořádá městský obvod s Centrem volného času 5.prosince od 16:00 Mikulášskou besídku ve společenském sále volného času.

Mikuláše můžete zakončit po letech na Bazalech s Baníkem, kde se v úterý 6. prosince uskuteční Mikulášská. Akce začíná v 15:30 (vstup bránou vedle bývalé restaurace) a potrvá do 18:30. Zváni jsou všichni fanoušci Baníku se svými ratolestmi. Pro děti je připraveno mnoho sladkých dárků a speciálně navíc bude odměněn každý, kdo dorazí v kostýmu čerta. Sraz všech čertů pak bude v 16:00 v kotli pod hodinami. Pro děti jsou po celé odpoledne připraveny nejrůznější atrakce, spousta sladkostí i ohňostroj, který bude odpálen v 16:40.

Načítání…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *